Dziś, gdy w sklepach spożywczych króluje żywność wysoce przetworzona, wizyta u dietetyka jest niemalże koniecznością. Gotujemy coraz mniej „domowych” potraw, przyrządzamy za to gotowe albo zamawiamy ciężkie, niezdrowe posiłki. Zapominamy przy tym, że tego typu produkty zawierają ogromne ilości szkodliwego tłuszczu, cukru, soli, glutaminianów i innych polepszaczy smaku. A wszystko to, by poprawić wygląd potrawy, „podkręcić” jej smak i wydłużyć termin przydatności do spożycia. Jedzenie takich dań przez dłuższy czas prowadzi do wystąpienia poważnych chorób. A przecież można inaczej...
Zdrowa kuchnia w Twoim domu – podpowiadamy, jak gotować!
Łatwo zapominamy, że najprostsze i najzdrowsze posiłki możemy swobodnie przygotować z surowców dostępnych dla każdego, w każdym sklepie. Nie są one tak trudne, czasochłonne ani drogie, jak się powszechnie wydaje.
Nie wszyscy musimy być specjalistami od jedzenia, ale jedzenie to „fundament” naszego organizmu. A zatem warto się na nim znać. Pomoc dietetyka pozwoli Tobie i Twojej rodzinie w ustaleniu odpowiedniego jadłospisu: zdrowego i optymalnego dla Waszych potrzeb. Nie oznacza to jednak – jak głoszą stereotypy – przestawienia się na niesmaczne jedzenie lub bycie głodnym.
Smak, który oszukuje
Większość ludzi kupuje jedzenie, kierując się przede wszystkim smakiem, co wykorzystuje przemysł spożywczy. Jako że o smaku jedzenia decyduje wyłącznie ilość i odpowiednia kombinacja tłuszczu, cukru i soli, jedzenie wytwarzane przemysłowo ma bardzo mało składników odżywczych. Obfituje za to właśnie w niezdrowe tłuszcze, cukier i sól! Taka receptura to dla naszych organizmów balast, a niejednokrotnie… trucizna.
5 głosów na „TAK”
DIETETYK to osoba, która dzięki znajomości medycyny i wiedzy o zasadach żywienia potrafi profesjonalnie przygotować indywidualny program właściwej diety i suplementacji. Warto zasięgnąć porady dietetyka, jeżeli chcemy:
- Zadbać o urodę i utrzymać well-being
Bez odpowiedniej diety i suplementacji nigdy skutecznie nie zadbamy o naszą urodę. Cały organizm, żeby wyglądać pięknie i młodo, wymaga stałego dostarczania odpowiednich składników „od środka”, czyli wraz z pożywieniem.
- Zwiększyć efektywność treningu
Żadna aktywność fizyczna – fitness, bieganie czy ćwiczenia na siłowni – nie przyniesie pełnego efektu, jeżeli nie uzupełnimy jej odpowiednią dietą. Organizm przed, po i w trakcie treningu musi być wspomagany zbilansowanym i zdrowym „paliwem”. Tylko w ten sposób nasza sylwetka stanie się wymarzona.
- Zredukować masę ciała i poprawić kondycję
Osoby z nadwagą należą do grupy wysokiego ryzyka, w której rozwijają się choroby z tzw. zespołu X (otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, choroba wieńcowa i wysoki poziom cholesterolu, dna moczanowa) i wiele innych. Aby schudnąć i utrzymać swoje ciało w dobrej kondycji, należy w pierwszej kolejności zmienić nawyki żywieniowe (samo ograniczenie ilości jedzenia nie wystarczy).
- Zapobiec groźnym chorobom
Nasz styl życia sprzyja rozwojowi wielu chorób. Jeżeli jesteśmy genetycznie obciążeni takimi chorobami, jak nowotwory czy ciężkie niewydolności układowe, to musimy szczególnie dbać o swoje odżywianie. Odpowiednia dieta to najlepsza i najprostsza inwestycja w nasze zdrowie, która zaowocuje w przyszłości świetną kondycją i dobrym samopoczuciem.
- Wspomóc organizm w czasie choroby
Jeżeli lekarz już stwierdzi chorobę, odpowiednia dieta skutecznie wspomaga zaleconą przez niego terapię, wywierając olbrzymi wpływ na zdolność organizmu do przebiegu procesu zdrowienia.