Jak złagodzić przebieg łuszczycy?

Zupa

Zła dieta przyczyną wykwitów

O występowaniu łuszczycy decydują predyspozycje genetyczne, ale to czynniki środowiskowe wpływają na ujawnienie się zmian chorobowych na skórze. Dieta jest jednym z takich właśnie czynników, a badania wykazały, że nieprawidłowe nawyki dietetyczne korelowały z cięższym przebiegiem łuszczycy i obniżeniem jakości życia.  Co bardzo ważne, dieta w łuszczycy  jest takim czynnikiem, od którego zależy pojawienie się i  nasilenie wykwitów, a który możemy kontrolować. Wielu chorych wprawdzie wie, że łuszczyca jest chorobą dietozależną, ale mówi „na mnie dieta nie działa!”. Dopiero po szczegółowej rozmowie okazuje się, że pod hasłem „dieta” mieli na myśli  kilku czy kilkunastodniowy „reżym dietetyczny” (dieta cud), po którym łuszczyca ustąpi, a chory będzie mógł powrócić do „starych” nawyków żywieniowych.

Ostropest plamisty jest znany w medycynie od ponad 2000 lat i jest jednym z najlepiej przebadanych ziół.

Ostropest plamisty jest znany w medycynie od ponad 2000 lat i jest jednym z najlepiej przebadanych ziół stosowanych współcześnie.

Dokuczliwość zmian można zmniejszyć

Jeżeli zaczniemy się prawidłowo odżywiać to możemy sobie pomóc. Właściwa dieta, jeżeli będzie pojmowana jako stały sposób odżywiania się, a nie tylko jako „jednorazowa akcja”, może doprowadzić do złagodzenia, a nawet zaniku wykwitów na skórze (oczywiście, gdy jest ona jedynym czynnikiem wyzwalającym zmiany). Ważne jest, żeby wiedzieć, że zdrowa dieta to nie tylko jakość posiłków, ale również ich ilość, regularność, odpowiednie nawodnienie organizmu, a także codzienna  aktywność fizyczna, gdyż ma ona olbrzymi wpływ na właściwy metabolizm i usuwanie toksyn.

Centralne laboratorium – wątroba

Wątroba jest narządem, który odgrywa kluczową rolę w przemianie materii. To główne miejsce przemian aminokwasów, węglowodanów i tłuszczy. To właśnie wątroba odpowiada za usuwanie z krwi substancji toksycznych oraz unieczynnianie substancji biologicznie aktywnych.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski ma działanie tonizujące dla wątroby, żółciotwórcze, żółciopędne i łagodnie przeczyszczające.

Jeżeli nie będzie spełniała dobrze swojej roli, to wówczas stężenie toksyn w krwiobiegu jest na tyle duże, że organizm zaczyna wyrzucać toksyny przez skórę, powodując w niej problemy, takie jak stany zapalne i swędzenie. Dodatkowo, łuszczycy często towarzyszą schorzenia układu sercowo-naczyniowego, zespół metaboliczny czy stany zapalne jelit, które wymagają przyjmowania wielu leków mających szkodliwe działanie na wątrobę,  a do tego dochodzą leki stosowane w łuszczycy (np. retinoidy, metotreksat). W efekcie chorzy mają zaburzenia lipidowe, wysoki poziom cukru, a często też przewlekły stan zapalny wątroby.

Sprawdź, co warto wiedzieć o wątrobie >

Ponieważ wątroba „nie boli”, chorzy o problemach z wątrobą dowiadują się „przypadkowo”, gdy lekarz zleci badania przed włączeniem leczenia (np. PUVA). Dlatego jedną z najważniejszych rzeczy, które wspomagają leczenie łuszczycy jest dbałość o dobre funkcjonowanie wątroby, zarówno stosując odpowiednią dietę, jak i suplementację.

Dieta, detoksykacja i suplementacja

Karczoch zwyczajny

Karczoch zwyczajny działa żółciopędnie, odtruwająco i regenerująco na wątrobę, zmniejsza zawartość cholesterolu i trójglicerydów, zapobiegając miażdżycy.

Aby odżywianie w łuszczycy było prawidłowe, należy wziąć pod uwagę takie elementy:

  • Wspomaganie naturalnych procesów oczyszczających organizm (detoksykacja). Wszelkie toksyny muszą być neutralizowane przez wątrobę i usuwane przez nerki, jelita (regularne wypróżniania), płuca i skórę (aktywność fizyczna).
  • Wspomaganie pracy wątroby. Bardzo skuteczna jest suplementacja, np. obejmująca mieszaninę standaryzowanych wyciągów z ostropestu plamistego, mniszka lekarskiego i karczocha zwyczajnego, gdyż te trzy wyciągi mają działanie synergistyczne (połączenie wyciągów działa skuteczniej niż podanie ich oddzielnie).
  • Unikanie produktów, które powodują zaostrzenie choroby (np. żywność wysoko przetworzona, tłuste, czerwone mięsa i wędliny, produkty zawierające alkaloidy, alkohol).
  • Utrzymywanie odpowiedniej równowagi kwasowo-zasadowej.
  • Dostarczenie wszystkich składników niezbędnych do utrzymania odpowiedniego nawilżenia skóry i jej ogólnej kondycji. Szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią ilość wody, wielonienasycone niezbędne kwasy tłuszczowe, witaminy (D, grupa witamin B), przeciwutleniacze (witamina E).
  • Odpowiednia suplementacja. U osób cierpiących na łuszczycę należy szczególną uwagę zwrócić na obecność wszelkich substancji, które łagodzą procesy zapalne, utrzymują odpowiednie nawilżenie głębokich warstw skóry, do których nie docierają kosmetyki, sprzyjają gojeniu się zmian i regeneracji skóry. Często nie zdajemy sobie sprawy, jakie ogromne znaczenie dla skóry mają takie składniki, jak laktoferyna, lizozym, czynnik bifidus, kwas orotowy, naskórkowy czynnik wzrostu czy biotyna. To one wpływają na łagodzenie przebiegu zapaleń i infekcji, podnoszą odporność organizmu, wspomagają procesy detoksykacyjne, zwiększają ilość wody i kolagenu w skórze i dobrze ją odżywiają. Niestety bardzo trudno je znaleźć w naszym codziennym pożywieniu. Prawdziwą ich skarbnicą jest mleko klaczy (kobyle mleko).

Mleko klaczy w łuszczycy

Mleko klaczy obok mleka kobiecego to jedyne mleko typu albuminowego. Zawiera mnóstwo bioaktywnych składników ważnych dla zdrowia (końskie zdrowie) i wyglądu. Natomiast inne mleka, np. krowie, kozie, owcze itp., są  mlekami typu kazeinowego. Są podstawowe różnice między tymi dwoma grupami. Po pierwsze, mleka kazeinowe są bardzo ubogie w związki odżywcze, ale możemy z nich zrobić sery, natomiast z mleka albuminowego sera zrobić się nie da, jednak bogactwo składników odżywczych jest porównywalne wyłącznie z mlekiem kobiecym. W niektórych krajach, np. w Belgii mleko klaczy jest standardowym środkiem wspomagającym leczenie łuszczycy, gdyż jego skuteczność jest powszechnie znana. Warto włączyć do swojej diety kobyle mleko w płynie lub w formie kapsułek.

Poprawa komfortu życia

Komfort życia

Wyrobienie sobie odpowiednich nawyków żywieniowych oraz stosowanie odpowiedniej suplementacji daje cierpiącym na łuszczycę olbrzymie korzyści:

  • skutecznie przeciwdziała schorzeniom współistniejącym z łuszczycą, takim jak otyłość, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów;
  • poprawia ogólny stan skóry, co prowadzi do zmniejszenia wielu dolegliwości, takich jak łuszczenie się naskórka, uczucie suchości i swędzenia;
  • skutecznie wspiera walkę z łuszczycą, pozwala zniwelować skutki uboczne leczenia (np. suchość skóry i błon śluzowych po retinoidach czy PUVA), a także sprzyja wydłużeniu okresów remisji.

Właściwa dieta pozwoli na pokonanie problemów codziennego życia związanych z tą bardzo uciążliwą chorobą. Naprawdę warto spróbować!