Szczególna rola wątroby w cukrzycy

Nie tylko trzustka

Cukrzyca jest ogólnoustrojową chorobą metaboliczną, na którą w Polsce cierpi ponad 3 miliony ludzi. W jej przebiegu występują zaburzenia w wytwarzaniu insuliny przez trzustkę. Prowadzi to do przewlekłej hiperglikemii, a w konsekwencji do niewydolności i uszkodzenia wielu ważnych narządów, takich jak oczy, serce czy nerki. Nie każdy ma natomiast świadomość, że kluczową rolę w przemianie cukru w organizmie odgrywa wątroba.

Cukrzyca i stłuszczenie wątroby

Zbyt wysoki poziom cukru we krwi, przy braku insuliny powoduje nadmierne gromadzenie się glikogenu w komórkach wątrobowych - hepatocytach. Komórki te są praktycznie wypełnione glikogenem, co uniemożliwia ich prawidłowe funkcjonowanie. W efekcie tego dochodzi do występowania stanów zapalnych i stłuszczenia poszczególnych partii wątroby. Zbyt wysokie dawki insuliny powodują z kolei nadmierne gromadzenie się w hepatocytach cząsteczek kwasów tłuszczowych, co powoduje stłuszczenie wątroby.

Słodycze i kropelki tłuszczu

Przyczyną cukrzycy typu II są błędy żywieniowe popełniane w ciągu całego życia. Choroba pojawia się zwykle w dojrzałym wieku i wynika najczęściej ze zbyt dużego spożycia cukru i tłuszczu oraz z braku aktywności fizycznej. Następuje gromadzenie się kropelek tłuszczu w hepatocytach, a następnie dochodzi do stłuszczenia wątroby, co poważnie zmniejsza jej wydolność.

Stłuszczenie można cofnąć

Zlekceważone stłuszczenie wątroby prowadzi do jej włóknienia, a kolejnym, ostatecznym etapem jest marskość. Warto pamiętać, że zwłóknienie, jak i marskość wątroby są to etapy nieodwracalne. Dobra wiadomość jest jednak taka, że stłuszczenie wątroby (zarówno to wynikające z nadmiaru glikogenu, jak i to spowodowane nadmiarem tłuszczu) można pokonać, jeśli będziemy przestrzegać pewnych zasad.

Najlepsze zioła dla wątroby

Oczywiście dla pacjentów z cukrzycą kluczowe jest utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi. Wyrównanie cukrzycy to stosowanie odpowiedniej diety i przyjmowanie leków. Ale to nie wszystko, należy bowiem dodatkowo chronić wątrobę przed nadmiernym gromadzeniem się glikogenu i tłuszczu w hepatocytach, poprzez stosowanie odpowiedniej suplementacji. Bardzo skuteczne są zwłaszcza wyciągi ziołowe. Przykładem preparatu bardzo wygodnego w użyciu jest Livenorm w kapsułkach. Zawiera on mieszaninę wyciągów z ostropestu plamistego, mniszka lekarskiego i karczocha – dobraną tak, że dzięki synergii ich połączenie jest dużo skuteczniejsze, niż każdego składnika osobno. Właściwa dieta i suplementacja bardzo pomogą naszej wątrobie dobrze wypełniać swoje funkcje.