Ostropest plamisty na wątrobę i łuszczycę

Wątroba kluczem do zdrowia

Wątroba jest narządem, który pełni ok. 500 różnych funkcji. Przy jej niewydolności dochodzi do zaburzeń pracy nie tylko układu pokarmowego, ale także do ograniczenia zdolności usuwania toksyn i syntezy ważnych związków.

Taki stan jest przyczyną wielu zagrożeń dla całego organizmu: zaburzeń przemiany materii, przemęczenia, osłabienia układu odpornościowego, a nawet powstawania stanów zapalnych skóry, które mogą prowadzić do zaostrzeń łuszczycy. Dlatego warto pamiętać o preparatach roślinnych, które chronią wątrobę, a tu bezspornym królem jest ostropest plamisty.

Skuteczność potwierdzona badaniami klinicznymi

Ostropest plamisty jest znany w medycynie od ponad 2000 lat i jest jednym z najlepiej przebadanych ziół.

Ostropest jest jednym z najefektywniejszych ziół, które chronią wątrobę przed toksynami oraz wspomagają proces jej regeneracji. Skuteczność ostropestu potwierdza nie tylko wielowiekowa tradycja, ale również największa ilość współczesnych badań klinicznych. Najczęściej używany jest wyciąg z jego nasion, zawierający kompleks substancji aktywnych zwanych ogólnie sylimaryną, który ma szerokie zastosowanie w różnych schorzeniach. Godne uwagi jest też to, że ostropest wzmacnia działanie mniszka lekarskiego.

Ochrona przed toksynami i regeneracja

Sylimaryna chroni i regeneruje komórki wątroby (hepatocyty). Mechanizm tego działania polega na uszczelnianiu błon hepatocytów, co utrudnia przenikanie toksyn do ich wnętrza oraz na pobudzaniu ich regeneracji. Preparaty z ostropestem działają przeciwzapalnie, przeciw wolnym rodnikom oraz zmniejszają syntezę cholesterolu. Ponadto wyciąg z nasion działa spazmolitycznie i żółciotwórczo. Niestety, sylimaryna jest bardzo łatwo dezaktywowana przez soki żołądkowe i słabo wchłania się z przewodu pokarmowego, a działanie wykazuje tylko ta ilość, która przejdzie do krwiobiegu. Z tego względu skuteczne są tylko preparaty zawierające odpowiednią ilość substancji czynnych, które zapewnią przedostanie się do krwi efektywnej dawki. Najlepiej działają produkty zawierające standaryzowany wyciąg, bo tylko one gwarantują powtarzalność właściwej dawki. Przyjmowanie  samych ziaren jest w tym wypadku niewystarczające.

Ostropest – wspomaga wątrobę i łagodzi problemy skórne

Preparaty z ostropestem stosuje się przy osłabieniu funkcji wydzielniczej i odtruwającej wątroby. Ponadto są używane w przypadku uszkodzeń wątroby, spowodowanych np. alkoholem, długotrwałym przyjmowaniem leków, a także w stłuszczeniu, marskości i w stanach zapalnych. Działanie ostropestu jest również wykorzystywane w przebiegu łuszczycy. Dlaczego? Po pierwsze: wątroba odpowiada za oczyszczanie z krwi substancji szkodliwych, a zaobserwowano, że w przypadku wysokiego stężenia toksyn w organizmie łuszczyca ulega zaostrzeniu. Po drugie: u wielu chorych występuje zespół metaboliczny, którego skutkiem jest podwyższony poziom cholesterolu. Po trzecie: w łuszczycy leki stosowane są latami, a wiele z nich (np. kortykosterydy, retinoidy, metotreksat) działa niekorzystnie na wątrobę i jest przyczyną stanów zapalnych. Ponadto, suchość skóry i swędzenie, które towarzyszą łuszczycy są sygnałem, że wątroba ma kłopoty.

 

Przydatne informacje:

https://www.psm-pharma.com.pl/o-skorze/ziola-pomocne-w-luszczycy/

https://www.psm-pharma.com.pl/o-skorze/luszczyca-swedzenie-suchej-skory-mozna-pokonac/

https://www.psm-pharma.com.pl/odzywianie/jak-zlagodzic-przebieg-luszczycy/

Przydatne produkty:

https://www.psm-pharma.com.pl/sklep/kapsulki/livenorm/livenorm/

https://www.psm-pharma.com.pl/sklep/kapsulki/ksiazka-odzywianie-w-luszczycy/zestaw-maly-proskin-lf-livenorm/