Karczoch – roślina lecznicza na wątrobę i miażdżycę

Podstępne choroby

Schorzenia wątroby i miażdżyca to bardzo podstępne choroby. Zaczynają się bardzo niewinnie, a ich początki są bezobjawowe. Pierwsze symptomy, takie jak przemęczenie, kłopoty z koncentracją czy złe samopoczucie, najczęściej lekceważymy. Dopiero skrajne przypadki, jak stłuszczenie i marskość wątroby, zawał serca, udar mózgu czy zator płucny, budzą w nas przerażenie. Przyczyny tych chorób są banalne: dieta obfita w tłuszcze i węglowodany,  używki (tytoń i alkohol), brak wysiłku fizycznego, odpowiedzialna i nerwowa praca.

Karczoch

Wyciąg z karczocha działa odtruwająco i regenerująco na wątrobę

Ponieważ nasze niezdrowe zachowania wynikają z braku dyscypliny i codziennego pośpiechu, warto pomyśleć o ziołach, które są sojusznikiem w walce z przyczyną tych chorób – złą gospodarką lipidową. Rośliną leczniczą, bardzo przydatną w ochronie wątroby i zwalczaniu złego cholesterolu, jest właśnie karczoch zwyczajny.

Cynaryna – balsam dla wątroby

W lecznictwie są stosowane ziele i liście karczocha. Najważniejszą substancją czynną jest cynaryna – związek, który działa żółciotwórczo i żółciopędnie, chroni komórki wątroby przed uszkodzeniem przez toksyny, pobudza funkcję woreczka żółciowego i regenerację miąższu wątroby, a także przeciwdziała jej stłuszczeniu. Oprócz tego zmniejsza zawartość cholesterolu i trójglicerydów we krwi i zapobiega miażdżycy tętnic. Ponadto w karczochu występują flawonoidy o właściwościach antyoksydacyjnych i obniżających zawartość „złego” cholesterolu LDL. β-sitosterol (korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową), inulina (wspiera wzrost pożytecznych bakterii jelitowych i jest sprzymierzeńcem odchudzania), a także witaminy A i B.

Karczoch wspomaga wątrobę i obniża cholesterol

Wyciąg z karczocha działa odtruwająco i regenerująco na wątrobę, pobudzająco na woreczek żółciowy oraz przeciwmiażdżycowo, zmniejszając ilość tłuszczów i cholesterolu we krwi. Połączenie wyciągu z karczocha z wyciągiem z ostropestu przynosi dodatkową korzyść w postaci zwielokrotnienia pozytywnego wpływu na wątrobę i stężenie cholesterolu we krwi. Podobnie, jak w przypadku mniszka lekarskiego, występuje tutaj efekt synergii, czyli połączenie wyciągów, które jest znacznie skuteczniejsze niż podanie ich oddzielnie.

Przy nadwadze i problemach skórnych

Preparaty zawierające wyciąg z karczocha stosowane są w osłabionej funkcji wątroby, w zaburzeniach trawiennych, problemach żółciowych oraz przy wysokim poziomie cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Są bardzo pomocne w stłuszczeniu wątroby oraz u osób z nadwagą. Karczoch jest wykorzystywany w przypadkach chorób skóry, nieprzyjemnego zapachu z ust i odoru ciała. Wyciąg z karczocha w połączeniu z wyciągami z ostropestu i mniszka lekarskiego (synergistyczne działanie!) wyjątkowo skutecznie wspomaga wątrobę. Ma to kluczowe znaczenie w łuszczycy, gdyż z jednej strony przyjmowane latami leki bardzo szkodzą wątrobie, a z drugiej zła praca wątroby powoduje problemy skórne, w tym stany zapalne i swędzenie.

Przydatne informacje:

https://www.psm-pharma.com.pl/o-skorze/ziola-pomocne-w-luszczycy/

https://www.psm-pharma.com.pl/o-watrobie/ostropest-plamisty-na-watrobe-i-luszczyce/

https://www.psm-pharma.com.pl/o-watrobie/mniszek-lekarski-jedno-z-najskuteczniejszych-ziol-na-watrobe/

Przydatne produkty:

https://www.psm-pharma.com.pl/sklep/kapsulki/livenorm/livenorm/

https://www.psm-pharma.com.pl/sklep/kapsulki/ksiazka-odzywianie-w-luszczycy/zestaw-maly-proskin-lf-livenorm/