Zmiany skórne to nie jedyny problem chorych na łuszczycę

Łuszczyca kojarzy się nam głównie ze skórą, gdyż to właśnie tam są widoczne zmiany. Ale to nie wszystko, łuszczyca to stan, w którym dochodzi do chorób wielu układów, które mogą wydawać się „niezależne”, a jednak ich istnienie związane jest właśnie z tą chorobą.

Łuszczycy towarzyszy permanentny stan zapalny groźny dla zdrowia

W łuszczycy oprócz zmian skórnych, takich jak wykwity, suchość i swędzenie skóry czy też nadmierne złuszczanie się naskórka, permanentnie występuje przewlekły proces zapalny, który zwiększa ryzyko występowania schorzeń wielu narządów. U prawie 30% chorych łuszczyca obejmuje także stawy. Natomiast nie wszyscy zdają sobie sprawę, że łuszczyca może powodować także problemy sercowo-naczyniowe czy zaburzenia gospodarki lipidowej. U osób cierpiących na łuszczycę częściej występuję nadciśnienie i nadwaga niż w populacji ogólnej. Konsekwencje mogą być bardzo poważne – zarówno zawał serca, jak i udar mózgu. Kilkuletnie badania obejmujące ponad 3 tys. chorych na łuszczycę i ponad 14 tys. niechorujących na łuszczycę wykazały, że chorzy na łuszczycę, w związku z chorobami układu krążenia i zaburzeniami metabolicznymi, żyją 6 lat krócej niż w populacji ogólnej.

Łuszczyca zwiększa ryzyko nadciśnienia i zaburzeń metabolicznych

Walka z łuszczycą trwa latami, często wymaga stosowania specjalistycznych leków, które wprawdzie pomagają złagodzić objawy skórne, ale ze względu na skutki uboczne nie są obojętne dla zdrowia. W efekcie na skutek łuszczycy pojawiają się nadciśnienie i liczne zaburzenia metaboliczne. Ponadto wieloletnie obserwacje potwierdzają, że łuszczyca sprzyja zachorowaniu na cukrzycę.

Bez zdrowej diety i ruchu trudno wygrać z łuszczycą

Nie wszyscy doceniają potencjał terapeutyczny diety, a tymczasem zdrowy sposób odżywiania jest kluczowy w leczeniu łuszczycy. Dzięki dobrze skomponowanej diecie możemy nie tylko ograniczyć zaostrzenia przebiegu łuszczycy, poprawić stan i nawilżenie skóry, wydłużyć okres remisji, ale także, co jest niesłychanie ważne, ograniczyć ilość stosowanych leków. Dobra dieta pomaga walczyć z nadciśnieniem i chorobami metabolicznymi.

Jednak dieta to nie wszystko. Aby podnieść jej skuteczność, konieczna jest regularna aktywność fizyczna, gdyż dzięki niej poprawiamy metabolizm i ułatwiamy organizmowi eliminację toksyn. Nie zapominajmy też o wsparciu wątroby, gdyż łuszczycy prawie zawsze towarzyszą problemy z wątrobą. Warto zatem sięgnąć po połączone wyciągi z ostropestu, mniszka lekarskiego i karczocha, takie jakie są w kapsułkach suplementu Livenorm. Specjaliści zalecają stosowanie w łuszczycy także mleka klaczy, które wzmacnia i nawilża skórę oraz działa pozytywnie w stanach zapalnych i problemach z układem krążenia. Ponieważ mleko klaczy w postaci płynnej jest trudno dostępne, warto zatem sięgnąć po kapsułki z  mlekiem klaczy – Proskin LF.

Przydatne informacje:

https://www.psm-pharma.com.pl/odzywianie/jedzenie-zrodlo-substancji-odzywczych-ale-i-toksyn/

https://www.psm-pharma.com.pl/o-skorze/ruch-i-dieta-sprzymierzency-w-walce-z-luszczyca/

https://www.psm-pharma.com.pl/o-watrobie/luszczyca-niewidoczna-rola-watroby/

Przydatne produkty:

https://www.psm-pharma.com.pl/produkt/zestaw-proskin-special-31-extra/

https://www.psm-pharma.com.pl/produkt/zestaw-proskin-special/

https://www.psm-pharma.com.pl/produkt/odzywianie-w-luszczycy-tom-1-tom-2/