Skóra – naturalna osłona naszego organizmu

Skóra to największy pod względem powierzchni organ naszego ciała. Jej podstawową funkcją jest ochrona naszego organizmu przed czynnikami zewnętrznymi takimi  jak:  temperatura, zanieczyszczenia mechaniczne, różnorodne substancje chemiczne, a także bakterie, wirusy i grzyby.

Wygląd dużo mówi

Wygląd naszej skóry dużo mówi o ogólnym stanie organizmu. Doświadczony lekarz może na tej podstawie zorientować się  czy jesteśmy zdrowi, wypoczęci, czy jednak coś nam dolega. Szczególnie zła praca nerek czy wątroby powoduje, że obecność zbyt dużej ilości toksyn w organizmie uwidacznia się na skórze.

Skóra to nie tylko to co widzimy

Skóra jest zbudowana jest z trzech warstw:

- z naskórka – warstwy zewnętrznej, którą widać, i o którą najbardziej dbamy i pielęgnujemy  kosmetykami

- skóry właściwej – środkowej warstwy skóry, gdzie znajdują się zakończenia nerwów, naczynia krwionośne odpowiedzialne za dostarczenie komórkom substancji odżywczych. Ta warstwa odgrywa kluczową rolę w produkcji kolagenu i odpowiada za elastyczność, sprężystość i właściwe nawilżenie całej skóry

- tkanki podskórnej – warstwy położonej najgłębiej, zbudowanej z tkanki łącznej właściwej i tłuszczu. Ta warstwa zapewnia nam ochronę termiczną, a także pełni funkcję magazynu energii.

Najważniejsze jest to, czego nie widać

Żeby skóra dobrze pełniła swoją funkcję musimy dbać o jej wszystkie warstwy. Najczęściej nasza uwaga skupia się na naskórku, do którego można najłatwiej i najszybciej dotrzeć, a efekty jego pielęgnacji są szybko widoczne.  Natomiast rzadko kto zdaje sobie sprawę z tego, że najważniejsza warstwa skóry – skóra właściwa – pozostaje zupełnie nietknięta.  Bo w przypadku skóry najważniejsze jest to, czego nie widać, czyli głębiej położone jej  warstwy. To właśnie one decydują o elastyczności skóry i jej pełnym nawilżeniu. A ponieważ skóra chroni organizm przed czynnikami zewnętrznymi, to dotrzeć tam możemy jedynie od środka, przez układ pokarmowy. Wszystkie substancje odżywcze, które są niezbędne dla zdrowej, dobrze funkcjonującej skóry muszą być dostarczone z pożywieniem, a w razie konieczności także jako suplementy diety. Innej drogi nie ma! Jeżeli jednak będziemy działać regularnie i systematycznie to efekty pojawią się i będą długotrwałe.

Trzeba działać kompleksowo

Tak więc, aby skóra była zadbana i pięknie wyglądała musimy o nią dbać zarówno od zewnątrz, stosując  odpowiednie dermokosmetyki i zabiegi, jak i pamiętać o właściwej diecie i suplementacji. Takie działania zapewnią pełną pielęgnację, a także pozwolą na bardziej racjonalne stosowanie kosmetyków.