Łuszczyca – swędzenie suchej skóry można pokonać!

Dokuczliwy świąd i swędzenie suchej skóry

Uczucie świądu (swędzenie suchej skóry) to jeden z najbardziej dokuczliwych objawów towarzyszących łuszczycy. Większości chorym dolega nawet w okresie remisji. Przyczyna swędzenia jest bardzo złożona i zależy od wielu czynników.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że takiej dolegliwości jak swędzenie suchej skóry można skutecznie zaradzić. Wymaga to jednak cierpliwości, dyscypliny i systematycznego działania. Chorzy wiedzą z doświadczenia, że samo smarowanie, nawet specjalistycznymi kosmetykami, nie przynosi trwałej ulgi – pomaga najwyżej na kilka godzin.

Trzeba działać na wszystkie przyczyny swędzenia skóry

Skuteczna walka ze swędzeniem skóry wymaga jednoczesnego działania na wszystkie elementy, które powodują jej suchość. Jest to szczególnie ważne w przypadku łuszczycy, gdyż sucha skóra łatwiej się łuszczy, jest „ściągnięta”, prowokuje do drapania, a to z kolei powoduje nasilenie choroby.

Musimy pamiętać, że oprócz pielęgnacji naskórka, na stan skóry duży wpływ ma nawilżenie jej głębokich warstw oraz właściwa praca wątroby. Zaniedbanie któregokolwiek z tych elementów może być przyczyną dokuczliwego swędzenia skóry.

Usuwanie toksyn z organizmu – dieta i wątroba

W literaturze można znaleźć wiele danych świadczących o tym, że eliminacja pewnych składników oraz stosowanie odpowiedniej diety powoduje, że skóra oczyszcza się z zaczerwień i łuski.  Na rynku dostępna jest książka Odżywianie w łuszczycy. Wpływ diety na stan skóry Magdaleny Kurzyp, która pozwoli skomponować właściwy jadłospis. Zdrowy sposób odżywiania pomaga unikać niepożądanych składników, a także poprawia pracę wątroby, dzięki czemu organizm jest lepiej oczyszczany z toksyn.

Jeżeli toksyny gromadzą się w tkankach, to organizm broniąc się przed zatruciem, stara się je usunąć najkrótszą drogą, tzn. przez skórę.  W skórze toksyny czynią prawdziwe spustoszenie, czego objawem jest m.in. swędzenie skóry. W przypadku trudności z utrzymaniem właściwej diety warto zadbać o stabilne funkcjonowanie wątroby odpowiednią suplementacją. Unikalna kompozycja wyciągów roślinnych zawarta w suplemencie diety Livenorm  bardzo skutecznie wspiera wątrobę w detoksykacji.

Na swędzenie suchej skóry ...nawilżanie skóry „od środka”…

U cierpiących na łuszczycę utrata wody przez skórę bywa nawet do 20 razy większa niż u osób zdrowych. Jest to przyczyną suchości skóry oraz jej swędzenia. Dlatego bardzo ważne jest dobre nawilżenie całej skóry, w tym jej głębokich warstw, do których nie docierają kosmetyki. Aby to osiągnąć, należy pić codziennie minimum 1,5 litra wody oraz nawilżać skórę „od środka”, jedząc odpowiednie produkty spożywcze i przyjmując dodatkowo kobyle mleko w postaci suplementu Proskin LF. Wówczas skóra będzie odpowiednio odżywiona i nawilżona nawet w swoich głębokich warstwach.

… i pielęgnacja naskórka

Aby nasze działania były skuteczne, musimy dodatkowo zadbać o naskórek. Do jego pielęgnacji świetnie się nadają kosmetyki z mlekiem klaczy. Zawierają one liczne substancje bioaktywne o działaniu odżywczym, nawilżającym i kojącym. Dzięki nim wspomagamy odnowę naskórka i zmniejszamy  jego nadmierne łuszczenie.

Jeżeli w swoich działaniach będziemy wytrwali, to skóra będzie dobrze odżywiona i nawilżona w całej swojej objętości. Stanie się jędrna i jedwabista, a także odporna na urazy i swędzenie.