Łuszczyca – swędzenie suchej skóry można pokonać!

Dokuczliwy świąd

Uczucie świądu to jeden z najbardziej dokuczliwych objawów towarzyszących łuszczycy; większości chorym dolega nawet w okresie remisji. Przyczyna swędzenia jest bardzo złożona i zależy od wielu czynników.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tej dolegliwości można skutecznie zaradzić. Wymaga to jednak cierpliwości, dyscypliny i systematycznego działania. Chorzy wiedzą z doświadczenia, że samo smarowanie, nawet specjalistycznymi kosmetykami, nie przynosi trwałej ulgi – pomaga najwyżej na kilka godzin.

Trzeba działać na wszystkie przyczyny

Skuteczna walka ze swędzeniem skóry wymaga jednoczesnego działania na wszystkie elementy, które powodują jej suchość. Jest to szczególnie ważne w przypadku łuszczycy, gdyż sucha skóra łatwiej się łuszczy, jest „ściągnięta”, prowokuje do drapania, a to z kolei powoduje nasilenie choroby.

Musimy pamiętać, że oprócz pielęgnacji naskórka, na stan skóry duży wpływ ma nawilżenie jej głębokich warstw oraz właściwa praca wątroby. Zaniedbanie któregokolwiek z tych elementów może być przyczyną dokuczliwego swędzenia.

Usuwanie toksyn z organizmu – dieta i wątroba

W literaturze można znaleźć wiele danych świadczących o tym, że eliminacja pewnych składników oraz stosowanie odpowiedniej diety powoduje, że skóra oczyszcza się z zaczerwień i łuski.  Na rynku dostępna jest książka Odżywianie w łuszczycy. Wpływ diety na stan skóry Magdaleny Kurzyp, która pozwoli skomponować właściwy jadłospis. Zdrowy sposób odżywiania pomaga unikać niepożądanych składników, a także poprawia pracę wątroby, dzięki czemu organizm jest lepiej oczyszczany z toksyn. Jeżeli toksyny gromadzą się w tkankach, to organizm broniąc się przed zatruciem, stara się je usunąć najkrótszą drogą, tzn. przez skórę.  W skórze toksyny czynią prawdziwe spustoszenie, czego objawem jest m.in. swędzenie. W przypadku trudności z utrzymaniem właściwej diety warto zadbać o stabilne funkcjonowanie wątroby odpowiednią suplementacją. Unikalna kompozycja wyciągów roślinnych zawarta w suplemencie diety Livenorm  bardzo skutecznie wspiera wątrobę.

Nawilżanie skóry „od środka”…

U cierpiących na łuszczycę utrata wody przez skórę bywa nawet do 20 razy większa niż u osób zdrowych. Jest to przyczyną suchości skóry oraz jej swędzenia. Dlatego bardzo ważne jest dobre nawilżenie całej skóry, w tym jej głębokich warstw, do których nie docierają kosmetyki. Aby to osiągnąć, należy pić codziennie minimum 1,5 litra wody oraz nawilżać skórę „od środka”, jedząc odpowiednie produkty spożywcze i przyjmując dodatkowo kobyle mleko w postaci suplementu Proskin LF. Wówczas skóra będzie odpowiednio odżywiona i nawilżona nawet w swoich głębokich warstwach.

… i pielęgnacja naskórka

Aby nasze działania były skuteczne, musimy dodatkowo zadbać o naskórek. Do jego pielęgnacji świetnie się nadają kosmetyki z mlekiem klaczy. Zawierają one liczne substancje bioaktywne o działaniu odżywczym, nawilżającym i kojącym. Dzięki nim wspomagamy odnowę naskórka i zmniejszamy  jego nadmierne łuszczenie.

Jeżeli w swoich działaniach będziemy wytrwali, to skóra będzie dobrze odżywiona i nawilżona w całej swojej objętości. Stanie się jędrna i jedwabista, a także odporna na urazy i swędzenie.