Łuszczyca – przyczyny i leczenie wg dra Pagano

Dlaczego łuszczyca powraca?

Zmarły przed paroma laty amerykański lekarz, dr John Pagano, był niekwestionowanym ekspertem w leczeniu łuszczycy. W ciągu kilkudziesięciu lat swojej pracy leczył dietą pacjentów cierpiących na łuszczycę, łuszczycowe zapalenie stawów i egzemę. Dr Pagano zauważył, że medycyna konwencjonalna ogranicza się jedynie do „zaleczania” objawów choroby, natomiast przestrzeganie diety daje trwałe efekty.

Dr Pagano definiował łuszczycę tak: „Łuszczyca to widoczny na skórze znak, że organizm wyrzuca na zewnątrz nadmiar toksyn, które są nagromadzone wewnątrz”. Często porównywał leczenie łuszczycy do likwidacji góry lodowej. Myślimy, że jeśli odłupiemy jej wierzchołek, który wystaje ponad powierzchnię wody, to góra zniknie. Jednak okazuje się, że góra istnieje nadal, na powierzchni pojawia się jej następny fragment, a całość jest ukryta pod wodą. Góra lodowa będzie widoczna dopóty, dopóki będzie istniała jej „podwodna część”.

Analogicznie jest z łuszczycą. Jeśli usuniemy zmiany widoczne na skórze, to mimo oznak poprawy choroba będzie nadal trwała, a wykwity prędzej czy później powrócą. Dlaczego tak się dzieje? Bo przyczyna choroby tkwi wewnątrz organizmu. Tam bowiem nagromadziły się toksyny w takich ilościach, że organizm nie jest wstanie pozbyć się ich drogą naturalną.

Toksyny niszczą skórę

U zdrowych osób organizm usuwa część szkodliwych związków przez pory skórne, wraz z potem. Jeśli jednak toksyn jest zbyt dużo, to włącza się „system awaryjny”. Skóra przejmuje dodatkową rolę – usuwanie z organizmu nadmiaru toksyn, które normalnie są wydalane przez układ pokarmowy lub neutralizowane przez  wątrobę. To właśnie nadmierna ilość substancji szkodliwych w skórze jest przyczyną występowania uszkodzeń jej struktury, stanów zapalnych i podrażnień.Co jest źródłem łuszczycy?

Aby zrozumieć dlaczego w łuszczycy pojawiają się charakterystyczne zmiany na skórze, musimy poszukać ich źródła wewnątrz organizmu. Wg dra Pagano przyczyną choroby są zaburzenia w pracy przewodu pokarmowego. U osób chorych na łuszczycę pewne fragmenty ścian jelita cienkiego są cieńsze niż normalnie i stają się porowate. Wówczas substancje szkodliwe, które normalnie powinny zostać usunięte przez przewód pokarmowy, przeciekają przez ściany jelita i dostają się do krwiobiegu.

W zdrowym organizmie wątroba „filtruje” te toksyny. Jednak przy nieszczelnym jelicie ich ilość jest na tyle duża, że wątroba przestaje sobie radzić. Organizm, broniąc się przed zatruciem, uruchamia awaryjny sposób ich usuwania – przez skórę, ale ta fizjologiczna droga, przez pory, jest „zbyt wąska”. W przypadku łuszczycy zaczyna powstawać dużo więcej komórek niż w skórze zdrowej, gdyż proces przemian komórkowych naskórka gwałtownie przyspiesza i dochodzi do nierównomiernego przerostu. Komórki przechodzą z warstwy podstawnej naskórka do warstwy rogowej w ciągu 4 dni, a nie jak u osób zdrowych w ciągu 28 dni. W efekcie na powierzchni zaczynają pojawiać się stany zapalne, wypiętrzenia, skóra staje się czerwona i pokryta łuskami.
Detoksykacja i dieta są kluczowe

Bazując na tej hipotezie, dr Pagano opierał leczenie łuszczycy na dwóch elementach:

  1. Na usunięciu nadmiaru nagromadzonych toksyn.
  2. Na zapobieganiu dalszemu wprowadzaniu substancji szkodliwych.

Efekty leczenia swoich pacjentów miał znakomite. U wielu pacjentów, którzy mimo wieloletniego leczenia wciąż borykali się z łuszczycą, po kuracji metodą dra Pagano objawy choroby ustępowały całkowicie. Dr Pagano opisywał swoje osiągnięcia w fachowej literaturze oraz prezentował je na zjazdach dermatologicznych. Jak w praktyce można to osiągnąć? Toksyn pozbędziemy się, jeżeli wspomożemy pracę wątroby dobrze dobranym suplementem (np. preparatem Livenorm w kapsułkach), a dzięki odpowiedniej diecie eliminacyjnej unikniemy produktów zawierających szkodliwe substancje.


Przełom w nawilżaniu skóry - poczuj ulgę!
ProSkin LF w kapsułkach

Twoja pomoc w walce z łuszczycą,
która łagodzi dolegliwości suchej skóry

Proskin LF zmniejsza dokuczliwe swędzenie
i sprzyja wydłużeniu okresów remisji.
Ogranicza ryzyko nadkażeń!

Sprawdź mleko klaczy w kapsułkach ►


Przydatne informacje:

https://www.psm-pharma.com.pl/odzywianie/jedzenie-zrodlo-substancji-odzywczych-ale-i-toksyn/

https://www.psm-pharma.com.pl/o-skorze/luszczyca-jak-uwolnic-sie-od-swedzenia/

https://www.psm-pharma.com.pl/o-watrobie/luszczyca-niewidoczna-rola-watroby/

Przydatne produkty:

https://www.psm-pharma.com.pl/sklep/kapsulki/livenorm-3-opakowania/

https://www.psm-pharma.com.pl/sklep/kapsulki/ksiazka-odzywianie-w-luszczycy/zestaw-proskin-special-31-extra/

https://www.psm-pharma.com.pl/sklep/kapsulki/ksiazka-odzywianie-w-luszczycy/odzywianie-w-luszczycy-tom-1-tom-2/

https://www.psm-pharma.com.pl/sklep/zestawy/detoksykacja-organizmu/

https://www.psm-pharma.com.pl/sklep/dzialanie/zestaw-podstawowy-dr-michaels/