Holistyczne podejście do problemu
Kosmetologia, zwana też kosmetyką lekarską, jest działem dermatologii zajmującym się pielęgnacją skóry, włosów oraz paznokci dotkniętych chorobą. W wielu schorzeniach, np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, egzema, (a nawet cukrzyca czy stany zapalne wątroby) dbałość o stan skóry jest istotna dla komfortu pacjenta. Prof. Marcin Molski, z UAM w Poznaniu, w książce Nowoczesna Kosmetologia zaznacza, że wyniki badań biomedycznych jednoznacznie wskazują, że aby efekt kosmetyczny widoczny na skórze był trwały, musimy do problemu podchodzić holistycznie, czyli całościowo.
Pięć kluczowych elementów
Aby skutecznie i w sposób trwały poprawić stan skóry, równolegle do leczenia czy zabiegów muszą być wzięte pod uwagę następujące elementy:
- detoksykacja organizmu
- odpowiednia dieta
- właściwa suplementacja
- ruch, czyli aktywność fizyczna
- dobrze dobrane kosmetyki
Skupienie się tylko na niektórych z ww. elementów, bez uwzględnienia całości, może dać najwyżej efekt doraźny, ale nie przyniesie trwałej poprawy. Dlatego też, aby przyjmowanie leków ograniczyć do niezbędnego minimum i cieszyć się ładną, zadbaną skórą należy na stałe zmienić styl codziennego życia.
Odżywianie i ruch
Przede wszystkim trzeba zapewnić dostarczenie organizmowi wszystkich składników, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania skóry, a więc: pierwiastki śladowe, witaminy, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe czy specyficzne białka podnoszące odporność organizmu. Jednak trudno wszystko znaleźć w codziennej diecie, więc konieczna jest suplementacja. Bardzo ważne dla skóry są np. laktoferyna, lizozym, kwas orotowy czy też naskórkowy czynnik wzrostowy, których nie ma w powszechnie dostępnych produktach spożywczych. Ponadto, tylko dobrze dobrane suplementy gwarantują, że cenne składniki nie ulegną rozpadowi, zanim zostaną wchłonięte w jelitach. No i nie lekceważmy znaczenia ruchu - regularna aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na prawidłowy metabolizm i podnosi skuteczność diety. Widzimy więc, że same kosmetyki nie wystarczą, aby skutecznie poprawić stan skóry, konieczne jest podejście holistyczne!